0.00 €

Aký LED pásik potrebujem?

Skôr ako sa rozhodnete, aký typ LED pásika budete potrebovať, mali by ste mať prehľad o tom, aké LED pásiky existujú a ako sa delia.

Typy pásikov a ich rozdelenie:

VÝKON - výkon LED pásika sa udáva vo Watoch na meter dĺžky (W/m). Existuje mnoho výkonov pásikov v rozmedzí zhruba od 2W až do 30W/m. Čím je väčší výkon pásika, tým viac svetla vydáva. Toto tvrdenie je zjednodušené, nakoľko pri výkone a vyžiarenom svetle vstupuje do prepočtu ešte účinnosť premeny dodanej elektrickej energie na svetelný tok. Tento parameter sa označuje ako lúmen na watt (lm/W). Čiže sa može stať, že pásik s výkonom 8W/m vytvorí silnejší svetelný tok (vyprodukuje viac svetla), ako napriklad pásik s výkonom 10W/m. Bežná hodnota svetelného výkonu je 80lm/W, tie lepšie majú 100lm/W, spičkové pásiky majú hodnoty aj viac ako 120lm/W. Tie sú však už v inej cenovej kategórii. Pre zaujímavosť, vyrábajú sa aj LED svetelné zdroje, ktoré dosahujú svetelný výkon ďaleko cez 150-200lm/W.
Naše pásiky majú svetelný výkon 100lm/W a základné výkonová rada je 4,8W - 9,6W - 14,4W - 19,2W (pre jednofarebné pásiky) a 7,2W - 14,4W - 23W pre RGB/W pásiky. Na objednávku vieme dodať aj iné výkony pásikov.

NAPÁJACIE NAPÄTIE - bežné pásiky pre domácnosť sú vždy na nízke jednosmerné napätie, najčastejšie na 5V, 12V alebo 24V. Sú aj pásiky na 230V, vtedy je napätie samozrejme striedavé, no pásik samotný je napájaný usmerneným napätím, ktore zabezpečuje predradený usmernovač intergovaný v napájacom kábli. Ďalším typom sú prúdovo napájané pásiky, ktoré maju v jednotlivých segmetoch zaradený tzv. prúdový zdroj/napájač, ktorý zabezpečuje konštantný napájací prúd predpísaný výrobcom pre konkrétny typ LED diód osadených na pásikoch. Tieto pásiky bývaju zvyčajne napájané 24V napätím. 

FARBA SVETLA - najjednoduchšie delenie je na biele a ferbné svelo pásikov. Biele svetlo môže mať viacero odtieňov, rovnako ako sa mení odtieň bielej farby svetla počas dňa. Ráno pri východe slnka je biela farba svetla iná ako pri jasnej alebo zamračenej oblohe počas dňa a iná ako pri západe slnka. Odtieň bieleho svetla sa uvádza v Kelvinoch (tento parameter sa označuje ako teplota chromatickosti) a počas dňa sa mení v rozmedzí 2.000-10.000 Kelvinov. Najnižia hodnota (2.000K) je typická pre zapadajúce slnko, ktoré vytvára žltý až červený odtieň. Najvyššia hodnota (až 10.000K) je počas poludnia, keď je slnko najvyššie na čistej oblohe bez mrakov. Pre zaujímavosť, blasky fotoaparátov sú nastavené na teplotu bieleho svetla približne 5.500K.
Naše označenie pásikov podľa teploty chromatickosti je:
3.000K - teplá biela
4.000K - denná (neutrálna) biela
6.000K - studená biela
"Farebné pásiky" sa vyrábajú v štyroch základných farbách: červená, zelená, modrá, žltá. Bežne sa robia aj pásiky vyžarujúce oranžovu, fialovú alebo ružovú farbu svetla. Ak chcete mať pásiky vyžarujúce dalšie odtiene farieb, musíte použit RGB pásiky, ktoré skladaním troch farieb (červená-zelená-modrá) dokážu vytvoriť stovky rôznych farebných odtieňov.
Pri viacfarebných pásikoch existuje špeciálna kategória tzv. GROW pásikov, ktoré sa používajú na svietenie pri pestovaní rastlín. Tieto pásiky majú zvyčajne potlačenú zelenú farbu svetelného spektra a zvýraznenu modrú a červenú zložku (v rôznom pomere 1:2 až 1:5), ktorá podporuje rast rastlín. Do tohto farebného spektra niekedy výrobca pridáva aj diódy vyžarujúce biele, žlté, ultrafialové a infračervené spektrum v rôznom pomere.
Mimo bežného (viditeľného) farebného spektra sa vyrábajú aj pásiky ultrafialové (UV-ultraviolet) a pre špeciálne účely aj infračervené (IR-infrared).
KRYTIE - označuje sa ako IPXX a znamená odolnosť elektrozariadenia voči vniknutiu cudzích pevných častíc a vody.

Ďalšie, menej podstatné, parametre pásikov sú:
TYP LED DIÓD - na pásikoch sa používaju tzv. SMD LED diódy (povrchová montáž). Je ich veľa typov, líšia sa rozmermi, výkonom, počtom vývodov, svetelným tokom, napájacím napätím/prúdom atď. V súčasnosti sú najbežnejšie typy s označením 2835, 3528, 5050. Prve dve číslice znamenajú šírku diódy, druhé dve dĺžku diódy v desatinách milimetrov. Dióda s označením 2835 má rozmer 2,8x3,5mm. Ďalšími často používanými SMD diódami sú SMD335 (s bočným výžarovaním), 1031 (používajú sa pri COB pásikoch) 5630 (silné diódy s vysokým výkonom), 3535 (RGB diódy) a mnohé ďalšie.
ŠÍRKA PÁSIKA - najčastejšie 8mm a 10mm. Sú aj pásiky širšie: 12, 16, 20mm, prípadne aj viac. Široké pásiky už majú zvyčajne 2 rady diód vedľa seba a sú na vyššie výkony. Vyrábajú sa aj pásiky so šírkami 4, 5, 6mm, ktoré sú vhodné skôr na dekoračné účely, prípadne osvetlenie sklenených políc. Keďže pásik je zároveň vodič ktorý napája celý LED pásik, jeho šírka je limitujúca pre maximálny výkon pásika. Úzke pásiky majú zvyčajne nižší výkon (do približne 9-10W), širšie pásiky zvládajú aj väčšie výkony až do spomínaných 30W.
FARBA PLOŠNÉHO SPOJA LED pásika - zvyčajne býva biely alebo žltohnedý, vyrábajú sa aj pásiky s čiernym plošným spojom. Vieme dodať pásiky vo všetkých troch farbách plošného spoja.
VYŽAROVACÍ UHOL - všetky pásiky, ak na sebe nemajú optiku, majú približne rovnaký výžarovací uhol, ktorý je zvyčajne na úrovni 120°. 
STRIHOVÁ DĹŽKA
ŠPECIÁLNE PÁSIKY
INDEX PODANIA FARIEB - označovaný tiež CRI alebo Ra. Je to bezrozmerné číslo ktoré údava, ako verne dokáže svetelný zdroj, v našom prípade LED pásik, zobrazovať farby. Môže sa pohybovať v intervale 0-100. Čím je číslo vyššie, tým lepšie podanie farieb ma svetelný zdroj. LED pásiky bežne dosahujú index 80-83. LED pásiky zamerané na čo najvernejšie podanie farieb dosahujú CRI 90-95. CRI 100 má klasická vláknová alebo halogénová žiarovka. Výbojkové zdroje mávajú CRI v rozmedzí 20-70. Štandardne dosahované CRI 80-85 pri pásikoch je postačujúce pre bežné svietenie. 
 

 

Táto stránka používa súbory cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu. Viac informácií.