Poradňa

 

Čo je LED dióda?

Luminiscenčná dióda alebo svetelná dióda (iné: elektroluminiscenčná dióda, LED, LED dióda, zriedkavo žiarivá dióda, dióda emitujúca svetlo, ľudovo ledka, angl. light-emitting diode)  je polovodičová elektronická súčiastka, ktorá vyžaruje úzko spektrálne svetlo, keď ňou prechádza elektrický prúd v priepustnom smere. Svietiaci efekt je následkom žiarivej rekombinácie elektrón-dierového páru a je formou elektroluminiscencie. Farba vyžarovaného svetla závisí od chemického zloženia použitého polovodičového materiálu.

V poslednom období začínajú byť klasické žiarovky v domácnostiach nahrádzané LED žiarovkami. Prečo? Napriek vyššej cene dokážu oproti bežným žiarovkám usporiť až 75 až 90 % elektriny.

LED žiarovky sú vyrábané v rôznych typoch a tvaroch. Ich životnosť sa blíži k 50 000 hodinám (niektorí výrobcovia udávajú až 100 000 hodín) a nie sú nijak ovplyvňované počtom spínacích cyklov. Ich svetlo je od prvej sekundy plnohodnotné a stále.

Výhody LED diódy

- pri porovnateľnej svietivosti niekoľkonásobne nižšie prevádzkové náklady

- produkuje viac svetla na Watt v porovnaní s obyčajnou žiarovkou, najvýkonnejšie LED viac ako 100 lm/W, žiarivka 48-65 lm/W, halogénová žiarovka 16-22 lm/W, obyčajná žiarovka cca 15 lm/W

- produkujú neporovnateľne menej tepla ako konvenčné svetelné zdroje, typicky do 40°C pri výkone 1-5W

- sú odolné voči nárazom a inému nešetrnému zaobchádzaniu

- dosahujú extrémne dlhú životnosť - okolo 50.000 hodín (viac ako 17 rokov pri 8 hodinovej dennej prevádzke), niektorí výrobcovia uvádzajú až 100.000 hodín

- vyžarujú svetlo požadovanej farby bez používania optických farebných filtrov

- vo funkcií stmievania nemenia svoju farbu pri znížení napájacieho prúdu, na rozdiel od bežných žiaroviek, ktoré pri znížení napájacieho prúdu vydávajú žltšie svetlo

- sú ideálne pre použitie, tam kde je nutné časté vypínanie a zapínanie

- neemitujú ultrafialové ani infračervené žiarenie, sú preto vhodné pre použitie aj v múzeách, galériách a ďalších aplikáciách kde je UV a IR vyžarovanie zo svetelného zdroja neprijateľné

- rozsvecujú sa extrémne rýchlo (milisekundy), nakoľko odpadá problém so žeravením vlákna

- neobsahujú ortuť ani ťažké kovy, ktoré by mohli byť škodlivé prostrediu a ľudskému zdraviu.

- jednoduchá výroba vlastných svietidiel - dostupnosť LED chipov a riadiacej elektroniky

Nevýhody LED diódy

- majú vyššie zriaďovacie náklady v prepočte na 1 lm, je to pochopiteľné keďže ide ešte stále o technologickú novinku a "luxus"

- musia byť napájané presným prúdom, inak jednoducho "zhoria".

- samotná LED vyžaruje svetlo veľmi úzkym lúčom, preto sa pri väčšine aplikácií používajú šošovky

- človek zvyknutý na konvenčné svetlo sa pri interiéroch osvetlených výhradne LED musia dlhšie adaptovať

Aké osvetlenie si vybrať

Použitím LED žiaroviek sa dá odbúrať problém pomalšieho nábehu, čo je výhodou hlavne v priestoroch s krátkym časom svietenia (kúpeľňa, WC, ...). V kuchyni, na osvetlenie pracovnej dosky a stola alebo v kúpeľni je vhodné osvetlenie bodovými LED žiarovkami pre svoje žiarivo biele svetlo a vysokú intenzitu. LED žiarovky sa používajú aj na dekoratívne a zvýrazňujúce účely. Najčastejšie sa LEDžiarovky vyrábajú ako nízkonapäťové (12V) ale aj v prevedení (230V) a vydržia až 50 000 hodín, čo je päťnásobok životnosti bežnej žiarivky a päťdesiat násobok klasickej žiarovky.

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere žiarovky je svetelný výkon. Na to aby sme mali dostatok svetla v miestnosti alebo na to aby svetlo spĺňalo vaše predpoklady o osvetlení je veľmi dôležité hľadať pri popise žiarovky údaj o svetelnom výkone ktorý sa označuje v Lumenoch. Napr. príkon 40W klasickej žiarovky je svetelný tok cca. 420 Lumenov.  To znamená, ak potrebujete nahradiť 40W klasickú žiarovku LED žiarovkou musíte hľadať na obale alebo energetickom štítkuúdaj o svetelnom toku v Lumenoch. 

Niekedy je potrebné bodové osvetlenie, alebo rozptýlené svetlo smerom nadol, inokedy priestorové 360 stupňové svetlo, či len tlmené intímne svetlo cez biele difúzne sklíčko. Je naozaj dôležité zamyslieť sa, kde bude žiarovka použitá. Poraďte sa s odborníkmi v predajniach alebo priamo u nás a napíšte námna: info@ziarovky-led.sk, alebo zavolajte na: +421 949 887 447, +421 944 232 131, +421 948 336 997.

Bežná vláknová žiarovka má priemernú životnosť 1 000 hodín, bežná žiarivka od 3 000 až 10 000 hodín (záleží od počtu spínania, keďže viacnásobné spínanie znižuje ich životnosť) a LED žiarovky približne 30 000 až 50 000 hodín. Niektorý LED výrobcovia uvádzajú životnosť až 100 000 hodín avšak to je veľmi teoretický údaj. U LED žiaroviek je to s životnosťou troška zložitejšie, keďže led diódy majú veľmi dlhú životnosť a sú odolné voči viacnásobnému a spínaniu ich slabinou býva nestále napájacie napätie a následné extrémne prehrievanie.

Pri klasickej žiarovke sa životnosť končí prepálením vlákna. Koniec je jasný a istý. Žiarovka už nieje schopná ďalšieho ani degradovaného svietenia.

Pri žiarivke je determinátorom konca zlyhanie elektroniky-predradníka alebo ak je predradník kvalitný žiarivka naďalej svieti aj za hranicu deklarovanej životnosti výrobcu avšak intenzita svetla sa rapídne znižuje. Dôvodom je opotrebovanie luminofórnej vrstvy ktorá je nanesená na vnútornej strane trubice. To znižuje intenzitu reakcie a tým a svetelný výkon.

Pri LED žiarovkách je podobné ako u žiarivkách až s tým rozdielom že životnosť sa naťahuje až na 50 000 hodín a proces degradácie svietenia sa deje pozvoľna o zhruba 15 000-cej hodiny a pri 50 000 hodinách má LED žiarovka o 20-30% nižšiu svietivosť ako na začiatku. Jej život sa nekončí po 50 000 hodinách. LED žiarovka naďalej svieti a môže teoreticky dosiahnuť aj životnosť 100 000 hodín avšak pri 100 000 hodinách bude jej svietivosť malá.

Pätica žiarovky

Pozor si treba dávať na päticu žiarovky, ktorú potrebnej do svietidla. Pred tým ako sa rozhodnete nahradiť svoju klasickú žiarovku, či žiarivku, uistite sa, že viete ako sa pätica ktorú potrebujete volá. Ideálne je zobrať žiarovku priamo do predajte, ale ak nieste si istý zašlite nám obrázok, poradíme Vám.

Je dobré mať na pamäti typy pätíc už pri kúpe svietidla. Napríklad najpoužívanejšie svietidlá sú s päticou E27, E14, GU10. Tieto typy sú ľahko nahraditeľné, či už tvarom alebo svietivosťou. Ťažšie je s kompaktnými typmi, ako súG9, MR11, G4. Aj tieto typy sú nahraditeľné LED žiarovkou, avšak nie vždy je možné nájsť svetelný ekvivalent. Preto je dobré myslieť už pri výbere svetla na typmi žiaroviek ktoré môžete použiť.

Správna farba svetla

Ďalší dôležitý faktor pri výbere svietidla je farba svetla, teda keď hovoríme o bielej. Farebná teplota charakterizuje spektrum bieleho svetla. Toto žiarenie sa vyjadruje v Kelvinoch.

Takéto označovanie sa používa pri svetelných zdrojoch, ale aj vo výpočtovej technike, fotografovaní a množstve iných odvetví.

Napríklad, denné svetlo má farebnú teplotu 5.600 Kelvinov; pri 5.600 Kelvinoch ľudské oko vníma svetlo ako biele. Táto stupnica znázorňuje jednotlivé stupňe a teploty bielej od mekkej až po dennú bielu.

1. Mäkká biela = 2500-2900 Kelvin
2. Teplá biela = 3000-3400 Kelvin
3. Neutrálna biela = 3500-3900 Kelvin
4. Chladná biela = 4000-4900 Kelvin
5. Denná biela = 5000-5700 Kelvin

Pre človeka je najprirodzenejšie sledovať svoje okolie pri slnečnom svetle, resp. s osvetlením podobnej farebnosti. Napriek tomu, že by ste mali výkonnejšie osvetlenie, jeho neprirodzená farba by vám už po krátkej dobe spôsobovala problémy so sledovaním okolia. Preto do priestorov s technickým zameraním a priestorov, kde je potrebná dobrá viditeľnosť (kuchyňa, kúpeľňa, pracovný stôl, sklad, cestná komunikácia, kancelária) je dobré voliť "Dennú Bielu". Pre priestory relaxačné, oddychové, priechodné, intímne (obývačka, spálňa, hosťovská, chodba, hotelová chodba, spoločenský priestor) je dobré voliť varianty "Teplej bielej", ktorá má tendenciu ukľudniť a zrelaxovať, pričom Denná Biela má funkciu podporiť vitalitu a bdelosť.

Je dobré sa v prvom rade zamyslieť kde bude žiarovka umiestnená a aký bude jej účel. Spektrum bielej je široké. Pri hodnote 3000 Kelvinov je svetlo žlté, a pri 5000 Kelvinov už modrasté. Odlišná farebná teplota spôsobuje odlišné osvetlenie a odlišnú viditeľnosť. Každá vlnovú dĺžka produkuje odlišné farby pre ľudské oko od pomarančovej, žltej, zelenej, modrej, modro-fialovej až po fialovú. Citlivosť oka sa mení spolu s vlnovou dĺžkou.

Záleží aj na uhle osvetlenia

Uhlom svietenia LED žiarovky sa myslí to pod akým uhlom je svetlo emitované do priestoru. Buď je to do okolia 360° alebo len bodovo 45°.

Uhol svietenia LED žiaroviek a žiaroviek všeobecne je veľmi dôležitý parameter pri rozhodovaní sa výberu svetelného zdroja. Je nevyhnutné si ešte pred kúpou svietidla a samozrejme aj žiarovky uvedomiť aký účel bude svetlo plniť v priestore. Čo od svetla očakávame.

Nasledujúce otázky a odpovede by vám mali pomôcť a inšpirovať k  správnemu výberu LED žiarovky a jej uhlu svietenia.

 

umiestnenie na strope

Má LED žiarovka osvetľovať aj strop?

Odporúčanie: 360°, 270°

Má LED žiarovka osvetľovať len priestor pod sebou?

Odporúčanie: 120°, 60°

Má LED žiarovka osvetľovať iný bod na stene, alebo na podlahe?

Odporúčanie: 60°, 45°, 30°, 15°

Bude LED žiarovka osvetľovať celú stenu?

Odporúčanie: 360°, 270°, 220°, 180°, 120°

 

umiestnenie na stene

Má LED žiarovka osvetľovať stenu a priestor za sebou?

Odporúčanie: 360°, 270°, 220°, 180°, 120°

Má LED žiarovka osvetľovať pod sebou?

Odporúčanie: 120°, 60°, 45°, 30°

Má LED žiarovka osvetľovať iný bod na stene, alebo na podlahe?

Odporúčanie: 45°, 30°, 15°

Bude LED žiarovka osvetľovať strop?

Odporúčanie: 360°, 270°, 220°, 180°, 120°

 

osvetlenie pracovnej dosky v kuchyni, dielni, kancelárii

Bude LED žiarovka osvetľovať pracovný priestor?

Odporúčanie: 120°, 60°

Má svietidlo tienidlo alebo reflexný štít?

Odporúčanie: 360°, 270°, 220°, 180°, 120°

 

umiestnenie visiac zo stropu

Má LED žiarovka osvetľovať aj strop?

Odporúčanie: 360°, 270°

Má LED žiarovka osvetľovať priestor pod sebou a okolo seba?

Odporúčanie: 360°, 270°

Má LED žiarovka osvetľovať iný bod na stene, alebo na podlahe?

Odporúčanie: 60°, 45°, 30°, 15°

Bude LED žiarovka osvetľovať stenu alebo nejaký predmet?

Odporúčanie: 45°, 30°, 15°

zdroj: www.uspornaziarovka.sk

 

Copyright © 2019 alvatech.sk - LED žiarovky